لباس‌‌های ورزشی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

لباس‌‌های ورزشی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟
مقاله

لباس‌‌های ورزشی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

با وجود تنوع زیادی که امروزه در لباس‌های ورزشی هست، اما بسیاری از لباس‌ها ویژگی‌‌های لازم برای ورزش کردن را ندارند. لباسی که هنگام ورزش به تن می‌کنیم، بر روی عملکرد ورزشی ما تاثیر می‌گذارد.

در نتیجه انتخاب لباسی مناسب برای ورزشکاران از اهمیت بالایی برخوردار است. زیپ‌کیپ در این متن به برخی از  ویژگی‌هایی که یک لباس و کفش ورزشی باید داشته باشد اشاره می‌کند.

ویژگی‌های لباس ورزشی

جنس مناسب

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لباس‌ ورزشی جنس آن است. لباس‌هایی که از پنبه و نخ هستند به علت سبک بودن برای ورزش مناسب هستند. امروزه بیشتر از جنس‌های پلی استر و نایلون در لباس‌های ورزشی استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه جنس نایلون رطوبت وعرق را جذب نمی‌کند و بوی بدی ایجاد می‌کند، بهتر است از جنس پلی استر، پنبه یا مخلوطی از این دو استفاده کنید.

تنفس پذیر بودن

تنفس‌پذیری یک ویژگی مهم در لباس‌های ورزشی است. لباس‌های ورزشی تنفس‌پذیر باید توانایی انتقال هوا و تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن بین پوست شما و محیط را داشته باشند.

این ویژگی به ورزشکاران کمک می‌کند تا در حین فعالیت‌های ورزشی عرق بیشتری تولید کنند و سرعتشان برای تعریق کاهش نیابد.

راحت و سبک باشد

لباس ورزشی سبک به شما اجازه حرکت راحت و بدون محدودیت را می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند که در حین ورزش بدن خود را به خوبی انعطاف دهید. لباس‌های سبک کمترین بار وزنی را بر روی بدن ورزشکار ایجاد می‌کنند، این امر می‌تواند در کاهش خستگی درطول ورزش تاثیرگذار باشد.

باید به این نکته توجه کنید که سایز لباس دقیقا اندازه شما باشد تا در حین تمرین مزاحم حرکاتتان نشود.

مطابق با محیط

لباس ورزشی خود را مناسب با محیطی که در آن ورزش می‌کنید انتخاب کنید. اگر ورزشی که انجام می‌دهید در محیط بیرون است،مانند، دویدن و کوهنوردی از لباس‌هایی که در مقابل باران، برف و آفتاب مقاوم هستند استفاده کنید. در روز‌های سرد دستکش و هدبند به همراه داشته باشید و در روز‌های گرم و آفتابی لباسی پوشیده بپوشید تا دچار آفتاب سوختگی نشوید.

همچنین، در هوای سرد از چندلایه لباس سبک استفاده کنید تا بعد از بالا رفتن دمای بدن بتوانید لایه‌های رویی لباس خود را در بیاورید. می‌توانید روی لباس خود از کاپشن‌های گورتکس استفاده کنید که سبک، ضد آب و تنفس پذیر هستند. اگر در محیط سر پوشیده تمرین می‌کنید، مطابق با فصل‌ها  لباس بپوشید تا بعد از تمرینات دچار سرماخوردگی نشوید.

لینک مرتبط: کاپشن گورتکس

ویژگی‌های کفش ورزشی

ویژگی‌های کفش ورزشی
ویژگی‌های کفش ورزشی

انتخاب کفش مناسب ورزش بسیار مهم است تا در تمرینات و ورزش‌های خود، بهره‌وری بالا و خطرات کمتری داشته باشید. در ادامه دربارهٔ برخی از ویژگی‌هایی که کفش ورزشی باید داشته باشد توضیح می‌دهیم.

متناسب با نوع ورزش

کفش‌های ورزشی با توجه به نوع ورزش باید از مچ پاها در مقابل پیچ‌خوردگی و آسیب دیدگی هنگام ورزش محافظت کنند. برای مثال،کفش بسکتبال باید ساق بلندتری داشته باشد تا از پا و مچ پا‌ها محافظت کند، در حالی که کفش بدنسازی نیاز به ساق ندارد.

اگر درمحیط باز ورزش می‌کنید، به یاد داشته باشید که با سرد شدن هوا از جوراب‌های ساق بلند استفاده کنید تا مچ پای خود را گرم نگهدارید. این کار موجب می‌شود که از آسیب دیدن پاها هنگام ورزش محافظت شود و سرعت حرکاتتان کاهش پیدا نکند.

اندازه مناسب

حتما از اندازه بودن کفش‌های ورزش در پاهایتان اطمینان حاصل کنید. در هنگام ورزش به علت تحرک بیشتر کفش‌ها باید دقیقا هماندازه پاها باشند، اگر بزرگتر یا کوچکتر شوند احتمال بیرون آمدن کفش یا اذیت شدن پنجه‌ پاها و تاول زدن آنها وجود دارد.

پوشیدن کفش‌هایی که اندازه مناسبی ندارند در طولانی مدت باعث بوجود آمدن آسیب‌های جدی‌تری می‌شوند.

تنفس پذیر و سبک

کفش باید از مواد تنفس‌پذیر ساخته شده باشد، تا عرق جذب شود و پاها خشک بمانند.همچنین، کفش باید سبک وزن باشد تا درورزش‌های گوناگون، حرکات با سهولت انجام شوند و انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند.

کفش‌های سنگین بعد از مدتی تمرین شما را خسته می‌کنند و عملکرد ورزشیتان را کاهشمی‌دهند.

کف کفش

طراحی کف کفش در ورزش‌های مختلف بسیار مهم است، زیرا میزان اصطکاک و نوع زیره آن می‌تواند تأثیر زیادی بر روی عملکرد وامنیت ورزشکار داشته باشد. به طور مثال، در ورزش‌ کوهنوردی، کف کفش‌ها باید اصطکاک مناسبی داشته باشند تا کوهنورد با اطمینان و سهولت به مسیر خود ادامه دهد.

در حالی که در ورزش بسکتبال که شامل پرش‌های بلند می‌شود، طراحی کف کفش باید به صورتی باشد تا از لغزش ورزشکار جلوگیری کند. بعضی از ورزش‌ها، کفش‌های مخصوص خود را دارند؛ مانند فوتبال، دو و میدانی، کوهنوردی وتا احتمال خطر برای ورزشکاران را کاهش دهند.

با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها می‌توانید به بهبود عملکرد ورزشی خود کمک کنید. و در هنگام ورزش، تمرکز خود را به تمرینات معطوف کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping